چهارشنبه 26 فروردین 1394

11. سال پیش در جنین روزی ... 26. فروردین 83


11. سال پیش در جنین روزی ...


26. فروردین 83


تاریخچه اعلام موجودیت تشکل های صنفی معلمان ایران

سیزدهمین بیانیه- تهران دانشکده فنی شریعتی خانی آبادنو

26 -27 فروردین 83


   پس از تحصن یک هفتهای معلمان که از روز 26/12/82 انجام گرفت تشکل‌های صنفی در دانشکده ی فنی شریعتی گرد هم آمدند. موضوع جلسه چگونگی اجرای مصوبات بیانیه یزد بود که مصوبات آن :


1-  تجمع در ادارات آموزش و پرورش در 13 اردیبهشت ماه روز معلم


2-  از تاریخ 15 الی 17 اردیبهشت ماه 83 از رفتن به کلاس خود داری کنند.


3-  در صورت تحقق نیافتن خواسته ها روبروی آموزش و پرورش... از فرصت امتحانات استفاده گردد.


   طبق معمول گردهمایی تشکل صنفی معلمان، ابتدا تشکل هر شهر گزارش خود را می خواند. از گزارشات این گونه احساس می شد که تشکل ها تحت فشار شدید و تهدید قرار گرفته اند زیرا اختلافات پدید آمده در جلسه این را نشان داد. از آموزش و پرورش خبرآوردند که : 

نمایندگان 4 وزارت خانه 1- آموزش و پرورش 2- سازمان مدیریت و برنامه ریزی 3-  وزارت کشور  4- وزارت اطلاعات، آمادگی خود را برای گفت وگو و مذاکره اعلام نموده اند. 

تشکل های صنفی پذیرفتند و از آنها خواستند که به جلسه ی گردهمایی بیایند ولی ایشان اعلام کردند: از هر تشکل یک نماینده به باشگاه فرهنگیان بیاید. تعدادی از تشکل ها مخالفت کردند و گفتند : 

< آنها به ما بی احترامی می کنند، چرا در جمع ما حاضر نمیشوند> بالاخره پس از بحث و 

گفت و گو ها رای گیری به عمل آمد و سرانجام نمایندگان تشکل ها به باشگاه فرهنگیان رفتند. 

عده ای از مسئولان می دانستند که اگر در دانشکده ی فنی، محل گردهمایی حضور پیدا کنند مورد پرسش و پاسخ قرار خواهند کرفت. تاکید داشتند که جلسه در مکان دیگری برگزار شود. در جلسه ی باشگاه فرهنگیان نماینده ی وزارت آموزش و پرورش جدول شماره 11 که مقایسه ی حقوق و مزایای مقاطع مختلف در سال 83  نسبت به سال 82 بود را به نمایندگان تشکل ها نشان دادند که جدول آن بعداً به مدارس ارسال شد. 

  حقوق و مزایای دیپلم- فوق دیپلم- لیسانس- فوق لیسانس و میزان افزایش 83 نسبت به 82 مشخص شده بود. از طرف دیگر وزارت کشور و نیروهای امنیتی فشار می آوردند که اگر بخواهید بیانیه ی یزد را اجرا کنید، مجوز تمام کانون ها را باطل خواهیم کرد. از آن جایی که همیشه معلمان به حرف مسئولان اعتماد داشتند و قول و قرار آنان را قبول می کردند بالاخره پذیرفتند که مصوبه ی یزد را به حالت تعلیق در آورند. 

تشکل ها در بیانیه ی صادره خواستار رفع توقیف قلم معلم شدند. قرار شد تجمع یک روزه در ادارا ت آموزش و پرورش (روز معلم) انجام شود. سال 83 آغاز تهدیدها، دستگیری ها و احضار فعالان صنفی معلمان بود. آن سال بر تشکل ها بسیار سخت و ناگوار گذشت. دیگر هفته نامه ی قلم معلم وجود نداشت که گزارشات را اطلاع رسانی کند. از طرف دیگر جناح راست و چپ ما را محکوم

می کردند و تشکل ها را به صورت جدی حمایت نکردند. شاید امروز از تاریخ درس بگیرند. 

<در حاشیه ی جلسه خاطره ای گفتنی است: در حالی که در چمن دانشکده ی فنی شریعتی نمایندگان تشکل ها جمع بودند تا بیانیه را مهر و امضا کنند. از ما خواسته شد اولین ماده ی بیانیه را که تجمع در ادارات آموزش و پرورش بود حذف گردد. این امر آن چنان مورد مخالفت تشکل ها قرار گرفت که اکثریت گفتند: بیانیه را پاره خواهیم کرد و به شهرهایمان باز می‌گردیم> بالاخره کوتاه آمدند. درحالی که عده ای نگران و عده ای امیدوار بودند، بیانیه ی زیر صادر شد :

بیانیــــــه

به نام خداوند جان و خرد

مرزبانان ملک و معرفت، معلمان عزیزدرود بر شما

همکاران و نمایندگان شما در تشکل های صنفی فرهنگیان کشور ضمن تقدیر از مشارکت جمعی و اتحاد حق مدارانه و زنده ی شما در حرکت های اعتراضی سال 82 بخصوص تحصن اسفند ماه که سبب گردید تا سال 83 را با عزت و افتخار آغاز نماییم و جایگاه معلمی را ارتقا بخشیدید. 

پاسخ شما به بیانیه ی اسفند ماه و دست کشیدنتان از تدریس و نرفتن به کلاس را دست آورد

ذی قیمتی می دانیم که در تاریخ جاودانه خواهد ماند. لذا به درخواست نمایندگان دولت و برای فرصتی بیشتر به آنان برای رسیدگی به خواسته های فرهنگیان و همچنین تصویب دستورالعمل های جدید قطعی و لازم الاجرا در باره ی افزایش حقوق فرهنگیان و با توجه به حساسیتی که نسبت به سرنوشت آینده سازان کشور داشتیم و داریم موارد زیر را جهت تنویر افکار عموم و فرهنگیان کشور تصویب نموده اعلام می نمائیم:

1. به تعلیق افتادن تصمیمات متخذه در اطلاعیه ی همایش یزد تا زمان برگزاری نشست تشکل ها در گیلان مرداد ماه 1383 به منظور بررسی اقدامات مسئولان مربوطه در پاسخ به 

خواسته های برحق فرهنگیان.

2. حضور یک روزه‌ ی همکاران در ادارات آموزش و پرورش مناطق 19 گانه ی تهران و در مراکز استان ها حضور در سازمان های آموزش و پرورش و در شهرستان ها حضور در ادارات آموزش و پرورش از ساعت 8 تا 12 صبح روز 13 اردیبهشت ماه 1383 به منظور جذب آرای همکاران برای تصمیم گیری در نشست مرداد.


3. رفع توقیف از نشریه قلم معلم < تنها تریبون فرهنگیان کشور> را به عنوان نشانه ی حسن نیت  مسئولان قلمداد کرده و خواهان آزادی انتشار هرچه سریع تر آن هستیم.

   امیدواریم مسئولان کشور این تصمیم تشکل های صنفی را به فال نیک گرفته و برای آخرین بار و به شکل قاطع پاسخگوی درخواست های به حق فرهنگیا ن باشند. در پایان تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور اعلام می دارند که تصمیم های فوق فقط در صورت استمرار فضای تفاهم قطعی و معتبر است و چنان چه هرگونه برخورد تهدید آمیز و غیر قابل قبول با تشکل ها یا همکاران فرهنگی صورت گیرد تمامی تشکل ها خود را موظف می دانند به صورت یک پارچه و متحد عکس العمل لازم را نشان دهند. 

نام تشکل های حاضر در گردهمایی

1- کانون صنفی معلمان ایران

2- کانون صنفی معلمان اردبیل

3- کانون فرهنگیان اصفهان

4- کانون صنفی فرهنگیان ارومیه

5- هیئت موسس کانون صنفی معلمان تبریز

6- انجمن صنفی چهارمحال بختیاری

7- انجمن صنفی فرهنگیان خراسان

8- کانون فرهنگیان شیراز

9- کانون صنفی فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد

10- کانون فرهنگیان کرمانشاه

11- انجمن فرهنگیان کردستان

12- کانون فرهنگیان کاشان

13- کانون صنفی فرهنگیان زنجان

14- کانون صنفی معلمان لاهیجان

15- کانون صنفی معلمان استان مرکزی

16- کانون صنفی معلمان مازندران

17- هیئت موسس فرهنگیان فارسان

18- کانون صنفی معلمان همدان

19- کانون صنفی معلمان یزد

20-  هیئت موسس کانون صنفی معلمان شهرضا


نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
 X 
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد